یا اباصالح المهدی ادرکنا
اهل بیت(علیهم السلام)

پرسش:

چرا امام حسن ـ علیه السلام ـ با جعده كه پدرش یكی از دشمنان ایشان بود ازدواج كردند؟ لطفاً توضیح دهید.

پاسخ:

یكی از افراد و شخصیت‌های تاریخی كه در دوران امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ زندگی می‌كرد و در زیر سایه مهر او امنیت یافته بود «اشعث بن قیس كندی» بود كه برای شناخت او كافی است به خطبه‌ای از خطبه‌های امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ توجه كنیم:

امام علی ـ علیه السلام ـ در مسجد كوفه سال 38 هجری سخنرانی می‌كرد اشعث بن قیس به یكی از مطالب آن حضرت اعتراض كرد و گفت: این سخن به زیان تو است نه به سود تو. امام ـ علیه السلام ـ كه او را به خوبی می‌شناخت نگاه خود را به او دوخت و فرمود:

«چه كسی تو را آگاه كرد كه چه چیزی به سود یا زیان من است؟ لعنت خدا و لعنتِ لعنت كنندگان بر تو باد ای متكبر، متكبرزاده منافقِ پسر كافر، سوگند به خدا تو یك بار در زمان كفر و بار دیگر در حكومت اسلام اسیر شدی و مال و خویشاوندی تو هر دو بار نتوانست به فریادت برسد، آن كس كه خویشان خود را به دم شمشیر سپرد و مرگ و نابودی را به سوی آنها كشاند سزاوار است كه بستگان او بر او خشم گیرند و بیگانگان به او اطمینان نداشته باشند».(1)

از جملات صریح امام ـ علیه السلام ـ درباره ی اشعث استفاده می‌شود كه او قطعاً یكی از دشمنان حضرت بوده است وگرنه حضرت با دوست خود این‌گونه صحبت نمی‌كند امّا با این حال، چرا فرزندِ حضرت (امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ) با دختر چنین شخصی ازدواج كرد؟

در تاریخ داستانی نقل شده، درباره ی چگونگی ازدواج امام حسن ـ علیه السلام ـ با جعده دختر اشعث بن قیس كه در اینجا به نقل آن داستان می‌پردازیم:

«درباره ی نام دختر اشعث مورخان اختلاف دارند و او را سكینه، شعثاء و عایشه هم دانسته‌اند ولی صحیح‌ترین آن جعده است(2) و سبب ازدواج چنین بیان شده است كه: امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ دختر سعید بن قیس همدانی به نام «ام عمران» را برای فرزندش حسن خواستگاری كرد سعید گفت: به من مهلت دهید در این باره مشورت كنم و از حضور امام بیرون آمد در بین راه به اشعث بن قیس (برادرش) برخورد و جریان را به او گفت .آن مرد منافق از روی نیرنگ به سعید گفت: چگونه دخترت را به حسن می‌دهی كه همیشه به او فخر بفروشد و درباره اش انصاف نورزد و با او بدرفتاری كند و بگوید من فرزند پیامبر خدا و امیرالمؤمنینم و او در برابرش چنین فضیلتی نداشته باشد پس بهتر نیست او را به پسرعمویش بدهی تا شایسته یكدیگر باشند. سعید گفت: كدام پسرعمویش؟ اشعث گفت: محمد پسر من. آن بیچاره فریب خورد و گفت: دخترم را به پسرت دادم. اشعث شتابزده به نزد امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ رفت و گفت: تو دختر سعید را برای حسن خواستگاری كرده ای؟ حضرت فرمود: بلی. اشعث گفت: آیا دختری رانمی خواهی كه در شأن فرزندت باشد؟ حضرت فرمود: آن دختر كیست؟ اشعث گفت: جعده دختر من.

حضرت: ما با مرد دیگری در این باره گفتگو كرده‌ایم. اشعث: درباره ی آن گفتگو راهی برای شما وجود ندارد. حضرت: او رفته است تا با مادر دختر مشورت كند. اشعث: او دخترش را به محمد بن اشعث (پسر من) داد. حضرت: كی چنین كاری كرده؟ اشعث: قبل از اینكه به اینجا بیایم. و چنین بود كه امیرالمؤمنین با این پیشنهاد موافقت كرد.

وقتی كه سعید فهمید فریب اشعث را خورده پیش او شتافت و گفت: ای مرد یك چشم با من نیرنگ باختی؟ اشعث: كور خبیث تو هستی كه خواستی درباره ی فرزند پیامبر مشورت كنی آیا تو احمق نیستی؟

اشعث شتابان به حضور امام حسن ـ علیه السلام ـ رفت و گفت آیا نمی‌خواهی با همسرت دیدار كنی، چون او می‌ترسید فرصت از دست برود و بعد راه بین خانه امام و خانه خودش را فرش كرد و دخترش را به همسری امام بخشید به این ترتیب جعده به خانه امام ـ علیه السلام ـ رفت»(3)

از آنجا كه امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ فرزند پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ بود هر كسی دوست داشت به گونه‌ای خود را به خاندان پیامبر نزدیك كند، اهل بیت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ هم به جهت حُسن خلقی كه داشتند و حتی نسبت به دشمنان مهربان بودند با اینگونه پیشنهادات مخالفت نمی‌كردند و تا خطایی از كسی نمی‌دیدند او را از در خانه خود نمی‌راندند علاوه بر اینكه طبق داستان فوق امام مجتبی ـ علیه السلام ـ در برابر كار انجام شده واقع شدند و تن به این ازدواج دادند ولی بعضی از تحلیل گران سبب ازدواج امام حسن ـ علیه السلام ـ با جعده را اینگونه بیان كرده اند:‌

«همانگونه كه برخی ازدواج‌های رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ رنگ سیاسی داشت پاره‌ای ازدواج‌های امام حسن ـ علیه السلام ـ هم سیاسی بود. با توجه به نفوذ بسیار زیاد اشعث بن قیس در كوفه به نحوی كه در جنگ صفین در به حكمیت كشاندن جنگ تلاش فراوانی داشت و مؤثر هم واقع شد، حضرت با دختر او جعده ازدواج نمود.

این ازدواج صورت گرفت والبته بدون فرزند پایان یافت. جعده كه نفاق را از پدر به ارث برده بود با توطئه ی معاویه به دشمن حضرت تبدیل شد و در یك اقدام ننگین امام حسن ـ علیه السلام ـ را زهر داد».(4)

--------------------------------------------------------------------------------

پاورقی:

1. نهج البلاغه، خطبه 19، ترجمه: محمد دشتی، ص 64، چاپ دوم.

2. اصفهانی، ابوالفرج، مقاتل الطالبین، ناشر: دارالمعرفه، ص 50.

3. قرشی، باقر شریف، زندگانی حسن بن علی، ج 2، ترجمه فخرالدین حجازی، ج2، ص567 به نقل از تاریخ ابن عساكر، ج 4، ص 216.

4. سایت اینترنتی دانشنامه رشد www.daneshnameh.roshd.ir:science.

 

 

نوع مطلب : امام حسن-علیه السلام-، 
برچسب ها : امام حسن علیه السلام، ازدواج امام حسن با جعده، جعده بنت اشعث، جعده، زن امام حسن مجتبی، علت ازدواج امام حسن مجتبی با جعده،
لینک های مرتبط :

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


این وبلاگ صرفا علمی و تحقیقی و در راستای نشر و ترویج فرهنگ و معارف اسلامی برای استفاده اقشار مختلف جامعه خصوصا جوانان راه اندازی شده است و در آن علاوه بر آثار و نوشته های مدیر وبلاگ از مقالات و نوشته های علمی از سایر نویسندگان و سایت های معتبر نیز با ذکر منبع بهره برده می شود و از هر گونه پیشنهاد و انتقاد علمی و منصفانه استقبال می شود و نشر و استفاده از مقالات آن با ذکر منبع بلا مانع است.

مدیر وبلاگ : محمود امیریان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
from www.Avazak.ir-Design By: Avazak.ir --> ---- ---- چاپ این صفحه ---- ---

در كل اینترنت
در این سایت
میان صفحات فارسی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic