یا اباصالح المهدی ادرکنا
اهل بیت(علیهم السلام)

چکیده شبهه:                                                                        

دین موجب نا آگاهی بشر بوده و از اسطوره هاست. آموزه های آن برعکس جواب داده، جنگ و خونریزی در دنیا حاکم شده است. آموزه های دینی فقط برای توجیه اعمال ما به کار می روند زیرا ساختار دینی نتوانسته است مسئله نیازهای اساسی بشر را به گونه­ای پی­ریزی كند كه برای فراهم آمدنشان نیازی به كاربرد واژگانی چون صداقت و عدم صداقت نباشد و اینكه در دین تعریفی برای منافع شخصی آنگونه كه باید وجود ندارد. پس دین کاربرد لازم را نداشته و راه حل مشکلات جهانی نیست.

چکیده نقد:

ادیان الهی هرگز از اسطورها نیامده و این ادیان به خصوص اسلام بیشترین نقش را در سعادت بشر دارند. متون دینی علاوه بر آگاهی بخشی دینی در زمینه های علمی(تجربی و انسانی) هم روشن‌گری‌های فراوانی دارد. برعکس جواب دادن آموزه های دینی در برخی مکان ها و یا زمان ها ربطی به خود دین ندارد. اسلام به خوبی اولا نیازهای بشری را دیده و ثانیا راه‌حل‌های مناسبی برای تامین آن‌ها پیشنهاد کرده هم چنین اسلام در مورد منافع شخصی افراد تعریف مشخصی دارد.


اصل نقد:

پاسخ شبهه در چند بند ارائه می‌شود:

1- در مورد این که دین از اسطوره ها آمده است بله ادیان دو دسته اند: ادیان الهی و ادیان غیر الهی. از میان ادیان، ادیان نخستین یا برخی از ادیان بدوی در حال حاضر هستند که دارای اعتقادات باطل بوده و منشأ اساطیری دارد. برخی از نویسندگان تاریخ ادیان، صفاتی را برای ادیان ابتدایی ذکر کرده اند که عبارتند از اعتقاد به شیء مقدس، اعتقاد به مانا، سحر، تابو، آنیمیزم، قربانی، اختراع اسطوره ها و ... که برخی از این اعتقادات به هیچ وجه منطقا قابل پذیرش نیستند[1]. برخی از این انحرافات یا دیگر از آن، در مورد ادیان غیر الهی دیگر نیز مثل بودیزم، هندوییزم، تابو و شینتو هم دیده می شود. اما ادیان الهی مثل یهودیت و مسیحیت تحریف نشده و اسلام که از جانب خدا برای سعادت بشر آمده اند از اساطیر و عقاید خرافی به دور اند. در ضمن ادیان توحیدی به خصوص اسلام بیشترین نقش را در آگاهی بشر دارند و هدایت و سعادت انسان بدون مراجعه به متون دینی اصلا تضمینی ندارد چرا که عقل انسان به حدی نرسیده تا مسیر سعادت خود را تشخیص دهد. خداوند در قرآن کریم این کتاب را بیانگر تمام برنامه های موثر در سعادت بشر می خواند[2]. افزون بر این که در قرآن و روایات اسلامی فراوان از علوم انسانی و علوم تجربی سخن به میان آمده است و آگاهی های متعددی در زمینه های علمی به دست داده است[3].  

2- این که آموزه های دین برعکس جواب داده اند و جنگ و خونریزی و حذف مخالفین و دروغگویی در دنیا حاکم شده است اولا همانطور که اعتراف دارید به لحاظ تئوری، دین توصیه ای به بدی­ها ندارد و ادیان توحیدی تاکید فراوانی بر اجرای عدالت و صلح در جامعه دارند[4]. و این که در مقام عمل خلاف آموزه های دینی عمل شده و دنیا از بدی­ها پر شده اولا این کلیت ندارد و در همه جای دنیا و در همه ی زمان­ها این طور نبوده و نیست و باید واقع بینانه نگاه کرد. ثانیا عمل نکردن به آموزه های دینی ربطی به خود دین ندارد و این مربوط به دولت ها و حاکمان و رفتار برخی از مردم است.

3- اسلام به خوبی نیاز های اساسی فردی و اجتماعی را دیده و برای برطرف کردن آن ها راه حل های مناسب را ارائه داده است. مثل تامین نیازهای عاطفی و جنسی در غالب تشکیل خانواده یا تامین نیاز های روحی و فطری از طریق توصیه به عبادات مختلف یا تامین نیازهای روزمره از طریق کار و معاملات صحیح. البته به اعتقاد اسلام تامین نیازها نباید به منافع دیگران لطمه بزند و منافاتی با حقوق دیگران داشته باشد. درضمن این که طوری نیازها باید برنامه ریزی شود که نیازی به کاربرد صداقت و عدم آن نباشد سخن نامعقولی است و صداقت و عدم آن در متن واقع نسبت به هر خبری قابل طرح است و محال است که خبری از صدق و کذب خارج باشد. 

4- اسلام برای منافع شخصی افراد کاملا تعریف مشخصی دارد و معتقد است که هر کسی نسبت به اموال و دارایی های خود تسلط کامل داشته[5] و کسی حق تضییع اموال و حقوق شخصی دیگران را ندارد[6]. بله البته اگر کسی در جایی به ضرورت افتاد و مثلا در معرض تلف شدن قرار گرفت می تواند فقط به مقدار زنده ماندن از اموال دیگری چیزی استفاده کند.

نتیجه گیری

با توجه به آنچه ذکر شد اولا ادیان توحیدی و تحریف نشده هریک در زمان خود با دلیل قابل اثبات اند و از اسطوره ها ساخته نشده اند. ثانیا نباید مشکلات جهانی را از دین دانست و ادیان توحیدی تاکید فراوانی بر اجرای عدالت و صلح در جوامع است. بله مشکل در عملکرد بد حاکمان و ستمگران است. هم چنین اسلام برنامه خوبی برای تامین انواع نیازهای مشروع انسان دارد و نیز برای منافع شخصی تعریف معینی دارد و حقوق افراد را در بهره گیری کامل از اموال خود محترم می شمرد.[1]. بی‌ناس، جان، تاریخ جامع ادیان، تهران، علمی فرهنگی، نوزدهم، 1388ش، ص25-13 و نیز زرین کوب، عبدالحسین، در قلمرو وجدان، تهران، علمی، اول، 1369ش،  ص45-36.

[2] . ... وَ نَزَّلْنا عَلَیْكَ الْكِتابَ تِبْیاناً لِكُلِّ شَیْ‏ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمین‏: و این كتاب را كه روشنگر هر چیزى است و براى مسلمانان رهنمود و رحمت و بشارتگرى است، بر تو نازل كردیم( نحل/89).

[3] . رک به عنوان مثال: مجله تخصصی قرآن و علم.

[4] . این مساله به خوبی از سراسر قرآن دیده می شود: به عنوان مثال رک: انفال/ 1 و 61، نساء/90 و حجرات/9و10 و نیز رک: جعفری، محمد تقی، حکمت اصول سیاسی اسلام، تهران، بنیاد نهج البلاغه، دوم، 1373، ص859.

[5] . مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، بیروت، الوفاء، 1404ق، ج2، ص272 و نیز احسایی، ابن ابی جمهور، عوالی اللئالی، قم، سید الشهداء، 1405ق، ج1، ص229.

[6] . به عنوان مثال رک: رساله حقوق امام سجاد علیه السلام که ایشان حقوق متعددی را که شخص برخود و دیگران دارد را نام می برند.

نوع مطلب : ادیان و مذاهب، 
برچسب ها : ادیان، دین، اسلام و نیازها، دین و راه حل مشکلات جهانی، کارکرد دین، کارکرد ادیان،
لینک های مرتبط :

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


این وبلاگ صرفا علمی و تحقیقی و در راستای نشر و ترویج فرهنگ و معارف اسلامی برای استفاده اقشار مختلف جامعه خصوصا جوانان راه اندازی شده است و در آن علاوه بر آثار و نوشته های مدیر وبلاگ از مقالات و نوشته های علمی از سایر نویسندگان و سایت های معتبر نیز با ذکر منبع بهره برده می شود و از هر گونه پیشنهاد و انتقاد علمی و منصفانه استقبال می شود و نشر و استفاده از مقالات آن با ذکر منبع بلا مانع است.

مدیر وبلاگ : محمود امیریان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
from www.Avazak.ir-Design By: Avazak.ir --> ---- ---- چاپ این صفحه ---- ---

در كل اینترنت
در این سایت
میان صفحات فارسی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات