تبلیغات
اهل بیت(علیهم السلام) - 52.حضرت زینب عقیله بنی هاشم(سلام الله علیها)
اهل بیت(علیهم السلام)
یا اباصالح المهدی ادرکنا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ صرفا علمی و تحقیقی و در راستای نشر و ترویج فرهنگ و معارف اسلامی برای استفاده اقشار مختلف جامعه خصوصا جوانان راه اندازی شده است و در آن علاوه بر آثار و نوشته های مدیر وبلاگ از مقالات و نوشته های علمی از سایر نویسندگان و سایت های معتبر نیز با ذکر منبع بهره برده می شود و از هر گونه پیشنهاد و انتقاد علمی و منصفانه استقبال می شود و نشر و استفاده از مقالات آن با ذکر منبع بلا مانع است.

مدیر وبلاگ :محمود امیریان
نویسندگان

عقیلة بنی هاشم به چه معناست و به چه جهت حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ به این لقب ملقب گردید؟

درباره القاب بانوی كربلا زینب كبری ـ سلام الله علیها ـ باید گفت كه عقیله زنی را گویند كه در میان خویشانش كریمه و گرامی بوده و درخانه‌اش عزیز و ارجمند باشد.(1)

 كرامت و بزرگواری زینب ـ سلام الله علیها ـ برای تمامی انسانها ثابت شده است. كافی است تاریخ عاشورا را از ذهن خود بگذرانیم و زینب را در برابر آن مصایب تنها ببینیم و عملكرد او را با وجود این همه مصایب بنگریم تا تأثیرش را در حفظ اسلام بفهمیم عقیله بودن آن بانوی با عظمت برای ما به راحتی قابل فهم و درك است. آن حضرت را، عقیله بنی هاشم و عقیلة ‌الطالبیین (2) و عقیلة القریش و عقیلة النساء نیز لقب داده‌اند. از آن جا كه اكثر منابع تاریخی این لقب را به حضرت زینب نوشته‌اند، از متون قدیمی تا متون عصر حاضر این لقب به آن بانوی مخدره اطلاق شده.(3) و در منابع معتبر شیعه و سنی آمده است.

حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ القاب زیادی دارد و حقیقتا شایستگی همه این القاب را دارد و ذات آن بانوی قهرمان برخوردار از اوصاف عالیه انسانی است، و تا انسان صاحب اوصاف متمایز از دیگران نباشد به او لقب نمی‌دهند. در عرب رسم بوده و هست كه برای هر كس كنیه و القاب می‌دهند كه برخاسته از اوصاف ذاتی اوست، مثلاً به كسی كه بسیار شجاع باشد اسد می‌گویند، و زینب كبری به خاطر برخورداری از اوصاف عالیه و زكیه ملقب به القاب زیادی شده به طوری كه بیش از شصت لقب به آن حضرت در كتب معتبره آمده است. لفظ عقیله به آن حضرت نیز قبل از وقوع حادثه كربلا داده شده است. زیرا از جمله ویژگی‌های زینب ـ سلام الله علیها ـ كه به او موقعیت ویژه می‌بخشید عقل و تدبیرش بود. اگر او عاقله نبود چگونه این همه حوادث را كه بعد از جدش رسول الله به او روی آورد، تحمل می‌نمود. او در بین زنان قریش و بنی هاشم به خاطر درایت و تدبیر و حلم و بردباریش ملقب به عاقله و عقیله و عقیلة النساء شده بود. مثلا ابن عباس وقتی می‌خواهد از زینب چیزی نقل كند می‌گوید: «حدثتنی عقیلتنا زینب»(4). در مجلس یزید آن مرد سرخ رنگ شامی وقتی به جناب سكینه اشاره كرد و از یزید خواست كه فاطمه را او ببخشد فاطمه می‌گوید: «من به زینب پناه بردم چرا كه او بزرگتر و عاقلتر از من بود.» خطبه‌ای غراء و آتشین كه در كاخ یزید و عبیدالله و در بین مردم كوفه و شام ایراد كرد همه را به تعجب و تحسین و تأثر و حزن و پشیمانی از كارشان واداشت در حالی كه زنی بود مصیبت زده آن هم چه مصیبت‌های بزرگ.

 از كارهای مدبرانه و عاقلانه او این بود كه در حین كوچ دادن اسراء به شام دستور داد محمل‌ها را سیاه پوش كنند این كارهای او از نظر دشمن بی‌اهمیت بود ولی عقل و درایت زینب به آینده و به حفظ نهضت حسینی با این مظاهر پرمعنی حكم می‌نمود.

 علامة قزوینی در بیان عقیله بودن زینب در كتاب « زینب من المهد الی اللحد» می‌نویسد: عقل و درایتی كه زینب داشت حادثه كربلا را رهبری و از فرزندان امام چنان آبرومندانه سرپرستی نمود و جان امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ را از مرگ حتمی نجات داد. و كاخ یزید را به لرزه در آورد.(5) و نهضت حسینی را تا به امروز زنده و پاینده نمود.

 بنابراین عقیله بودن حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ و ملقب شدنش به این لقب قبل از حادثه كربلا در سال 61 هجری قمری بود. و در منابع به طور دقیق مشخص نشده است كه این لقب از طرف چه كسی به آن حضرت برای اولین بار داده شده است، ولی آن چه كه قطعی است، این لقب همواره به حضرت از طرف بزرگان داده شده. حتی امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ نیز از او بسیار تجلیل و احترام نموده است. برای نمونه وقتی یزید بعد از این كه آنها را مخیر نمود به ماندن در شام و یا عودت به مدینه، امام سجاد ـ علیه السّلام ـ مسئله را موكول به رأی حضرت زینب نمود. چنان كه امام سجاد ـ علیه السّلام ـ در مقام علمی آن حضرت چنین فرموده است: «اَنتِ بحمدالله عالمة بلا معلمة، فهمة غیر مفهمه،(6) شكر خدا ای عمه كه دانشمندی هستی بدون این كه از كسی تعلیم ببینی و فهیم هستی بدون این كه كسی آن را به تو یاد بدهد».

آن چه داری در تو ذاتی است نه اكتسابی، اینها حقایقی است كه علمای بزرگ اهل سنت بدان معترفند. چنان كه سیوطی می‌گوید: «و كانت لبیبة جَزُلة و عاقلةُ لها قُوه جنانٍ»(7). بنابراین بعید نیست كه این لقب به آن حضرت در دوران خردسالی توسط پدرش امیر المؤمنین به خاطر ذكاوت و تیزهوشی كه داشت داده شده باشد(8) (و الله العالم).

                                     منبع : مرکز مطالعات حوزه علمیه قم .


پاورقی:

1. المنجد الطلاب و كتاب العین چنین معنا كرده است: «العقیلة المراة مخدره و عقیلة كل شیء اكرمه»، ص 254، ج 2، اسوه.

 2. فیض الاسلام، خاتون دو سرا، تهران، مركز نشر اسراء، چاپ دوم، آثار فیض الاسلام، 66، ص 137.

 3. ابی الفرج اصفهانی، مقاتل الطالبین، قم، منشورات، چ اول، 1414، ص 119.

 4. مازندرانی ، معالی السبطین، ج 2، ص 109.

 5. قزوینی، زینب من المهد الی اللحد، قم، چاپ و نشر، چاپ اول، 1423، ص 40.

 6. قائمی، علی، زندگانی حضرت زینب، تهران، امیری، 72، ص 123.

 7. همان، به نقل از رساله زینبیه سیوطی.

 8. همان، ص 39،

نوع مطلب :
برچسب ها : حضرت زینب س، روز پرستار، عقیله العرب، عقیله بنی هاشم، زینب س، پنجم جمادی الاولی،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 25 بهمن 1394
یکشنبه 25 بهمن 1394 04:19 ب.ظ
سلاااااام خوبی؟پست آخرت خیلی قشنگ بود خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم دوست داشتی به منم سر بزن
محمود امیریان
با سلام تشکر از شما انشاءالله
یکشنبه 25 بهمن 1394 01:35 ب.ظ
سلام برزینب کبری سلام االله علبها.که به حق عالمه ی غیر معلمه نام گرفت. ....مطلب بسبارعالی....اجرکم عندالله
محمود امیریان
با تشکر از عنایت شما دوست گرامی
یکشنبه 25 بهمن 1394 01:34 ب.ظ
سلام برزینب کبری سلام االله علبها.که به حق عالمه ی غیر معلمه نام گرفت. ....مطلب بسبارعالی....اجرکم عندالله
محمود امیریان
با تشکر از عنایت شما دوست گرامی
یکشنبه 25 بهمن 1394 01:22 ب.ظ
سلام بهترین خوبین؟!؟
وب زیبایی دارید،ایشالا که همیشه موفق باشید.
میشه ازتون خواهش کنم از وب منم دیدن کنید و با هم تبادل لینک داشته باشیم
ممنونم و منتظرتونم
محمود امیریان
و علیکم السلام انشاء الله چشم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
from www.Avazak.ir-Design By: Avazak.ir --> ---- ---- چاپ این صفحه ---- ---

در كل اینترنت
در این سایت
میان صفحات فارسی